banner-neskutecne

Wittgensteinové na Kladně

Wittgensteinové

Rodina Wittgensteinů není zajímavá jen pro historiky zabývající se hospodářskými dějinami Střední Evropy na přelomu 19. a 20. století, ale též pro dějiny filozofie a pro historiky umění všech oborů. Nejmladší syn budovatele průmyslu v Kladně Karla Wittgensteina a jeho ženy Poldi se jmenoval Ludwig a je patrně nejvlivnějším filozofem 20. století. Rodina horentními sumami podporovala vídeňské spisovatele, hudebníky, výtvarníky a architekty. Architekt Hoffmann se pak podílel i na stavbách v Kladně. Okruh lidí, financovaný z peněz vydělaných na Kladně, je vskutku impozantní: skladatelé J. Brahms, G. Mahler nebo A. Schönberg. V rodinném domě visel první obraz Clauda Moneta v Rakousku-Uhersku, byla zde umístněna i první socha A. Rodina v monarchii. Karl byl největším mecenášem vídeňské secese, portrét dcery Margarety od Gustava Klimta je dodnes jednou z ozdob mnichovské pinakotéky. Z generace expresionistů podporovali O. Kokoschku a E. Schieleho. Ze spisovatelů se věc týká K. Krause, R. M. Rilkeho nebo G. Trakla. A z architektů to není nikdo menší než J. Hoffmann nebo A. Loos. Podporovali i vědu – např. Sigmund Freud v roce 1938 (40 let poté, co ho Karl začal finančně podporovat) unikl z hitlerovské Vídně před norimberskými zákony jen díky zásahu rodiny Wittgensteinovy a dožil v londýnském exilu právě u Margarety.

margareteSpojitost s Kladnem je na více biografických a ekonomických rovinách. Každopádně bylo to právě Kladno, které se stalo nejúspěšnějším životním obchodem Karla Wittgensteina a katapultovalo ho z pozice úspěšného regionálního podnikatele do evropské kapitalistické extraligy. Posléze díky tomuto úspěchu společně se svými přáteli monopolně ovládl celý hutnický průmysl v Rakousku-Uhersku a získal astronomické bohatství. A právě díky těmto prakticky neomezeným finančním zdrojům mohl štědře podporovat umělce tak rozmanitých uměleckých směrů, společenského postavení i dobového uměleckého významu. Jedna z nezodpovězených otázek tedy zní, podle jakých kritérií se řídil výběr, na základě něhož rodina vydávala tisíce a statisíce ve zlatě na umělce, které v dané době nespojovaly žádné estetické ani sociální příbuznosti. Když se však podíváme na to, co se dělo ve Vídni kolem roku 1900 na poli umění zajímavého, z dnešního pohledu, na výplatní pásce od Wittgensteina nechybí z hvězdného uměleckého týmu prakticky nikdo.

Divadelní projekt Wittgensteinové na Kladně

Příběh rodiny selfmademana, který se bez dokončené maturity stane z pomocného kresliče a bývalého pouličního muzikanta majitelem největšího průmyslového konglomerátu firem v Rakousku-Uhersku. Příběh člověka, jehož tři synové spáchají sebevraždu.

Děj: Z vyprávěcí perspektivy dvou hutníků u pece Poldi je vyprávěn příběh rodiny Wittgensteinů. Matka Poldi, po které je huť pojmenovaná a která se objevuje coby logo hutí Poldi na každém výrobku, který hutníci vyrobí, je manželkou jednoho z nejbohatších průmyslníků Rakouska-Uherska. Plodem jejich lásky je nejvýznamnější filozof 20. století Ludwig Wittgenstein. Každý z hutníků zastává názory jednoho z Ludwigových děl – první zastává názory z Traktátu logicko-filozofického, druhý z Filozofických zkoumání, přičemž tyto názory se navzájem vyvracejí. Pomocí jejich dialogů se zpřítomňují výjevy ze života Wittgensteinovy rodiny a je vyprávěn život a dílo Ludwiga (školní docházka se spolužákem Hitlerem, cambridgská studijní léta atd.). Kromě toho je dialog obou hutníků dějinami Kladna 20. století. Tito dva hutníci jsou lidé, kteří se ocitli na místě, kam se vůbec nehodí někdy v době budování reálného komunismu. Jsou jediní, kteří znají, co syn té paní, které je všude kolem víc než rudých hvězd, dělá a k čemu to vedlo.

Druhá dějová linka se odehrává u stolu rodiny Wittgensteinů, kteří řeší, za co utratí peníze vydělané otcem Karlem. Dále řeší sexuální záležitosti členů rodiny. Třetí téma je to, „o čem nelze v rodině hovořit a o čem se musí mlčet“.

jaromir_s_poldi_na_hrudiVe finále bruslí Jaromír Jágr s dresem s logem Poldi na svém srdci. Poldi, která plod své lásky (Ludwiga) nosila pod svým srdcem končí na hrudi gladiátora, který byl ještě sto let poté, co Karl Kladno nadobro opustil, vycvičen za peníze z jeho Poldi.

Projekt je multimediální inscenace na principu laterny magiky. Celou dobu běží na projekčních plátnech filmové projekce z kladenských hutí. Projekce kombinují archivní záběry z hutnického prostředí s hranými scénami.

Koncepce projektu, autor textu: Ladislav Čumba
Režie multimediálních částí: Ondřej Prcín
Režie činoherních částí: Jakub Maceček
Hudba: Jakub Kudláč
Scénografie: Renata Slámková

Produkce: Milena Fabiánová

Rozhovor     

26/1/2009 L. Čumba hovoří s Petrou Hůlovou o projektu Wittgensteinové na Kladně

Ranní zamyšlení

7/5/2009 Rádio Česko

Stanislav Škoda: Ukradený Wittgenstein, a Jágr

Akce uskutečněné v rámci projetu Wittgensteinové na Kladně

Poldi se jmenovala Wittgensteinová

poldi25. října 2008 byl v kulturně-společenském pořadu "Poldi se jmenovala Wittgensteinová" v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna představen projekt Občanského sdružení Skutečnost vrhající nové světlo na souvislosti mezi Kladnem a rodinou Poldi Wittgensteinové. Ta byla manželkou veleúspěšného rakousko-uherského kapitalisty Karla Wittgenstena a maminkou jednoho z nejvýznamnějších filozofů 20. století Ludwiga W. V komponovaném pořadu byla předvedena ukázka z chystaného divadelního představení, filmové projekce, scénické čtení a hudba v podání tubového kvarteta Síla (Mahler, Mozart a další). Krátkou přednášku o filosofii Ludwiga W. pronesl Ph.D. David Filip. Článek s bližšími informacemi o tomto večeru vyšel v revue Kladno-záporno (5/2008). Večerem provázel autor celé koncepce Ladislav Čumba. Zde jsou fota.

Work in progress

wip20. února 2009 proběhlo v rámci projektu Wittgensteinové na Kladně multimediální představení s podtitulem "Work in progress" vycházející z divadelní hry Ladislava Čumby. Akce se konala v Centru současného umění DOX, Osadní 34, Praha 7.

Učinkovali: Petr Halíček, Petr Rakušan a Alžběta Kostrhunová

Special guests: Cabowitz a Ing. Moula (UH)
Hudba: Tubové kvarteto Síla 
Večerem provázel Ladislav Čumba.
Zde jsou fota.


120 let od narození LW


vyletDne 26. dubna 2009 uběhlo 120 let od narození Ludwiga Wittgensteina a 29. dubna to bylo 58 let od jeho úmrtí. V těchto dnech se uskutečnily dvě akce.  První z nich měla pracovní název Road trip Praha - Olomouc - Vídeň - Praha: dobrodružná výprava za hranice hranic poznání. Cesta vedla k Palais Wittgenstein a centrále Wittgensteinových firem. Na Centrálním hřbitově ve Vídni u hrobu Karla a Poldi Wittgensteinových se odehrál pietní obřad. Druhá výletní akce s pracovním s názvem Site specific: Ludwig dodělal, Wittgensteiny jsme dodělali pak vedla k pražské vile jednoho z adresátů první verze Traktátu J. Groaga (Na Hřebenkách, Praha 5).

25/9od 19:30 se v Hornickém skanzenu Mayrau (Vinařice u Kladna)

thumb_kladno-web

uskutečnila premiéra divadelní hry Ladislava Čumby

Wittgensteinové na Kladně

v rámci V. mezinárodního bienále Industiální stopy 2009

Site specific - hra se odehrává autenticky přímo v prostoru, kde se její část skutečně odehrává!

„Neb krása, to není / než jen počátek hrůzy, jejž právě že snesem. / 
A náš podiv je proto, že se jí, poklidné / nechce / zahubit nás...“ 

(R. M. Rilke: Elegie z Duina)

Autor textu: Ladislav Čumba
Scéna: Ruby Makrela
Režie: Leopold Tů-tů-ma-ma
Hudba: Kinka (US)


Osoby a obsazení: 
Ludwig Wittgenstein, filozof: dottore Korenetti / Poldi, jeho matka: Leopold Tů-tů-ma-ma
Karl, její manžel, průmyslník: Ruby Makrela / Paul, jejich syn: Jaromír J. Lawrence
Margharetta, dcera: Draganka Langošová / Hutník 1: Béda Čumbis / Hutník 2: Petr P. Vepřák

Pro vznik textu užito překladů: M. Nekuly, J. Pechara, J. Fialy, L. Strnada, O. Prcína, J. Pelána, P. Eisnera

 

foto: http://skutecnost.cz/foto/2009/250909-wittgenstenove-na-kladne-hornicky-skanzen-mayrau

thumb_whalec30/12/2009   Wittgensteinové na Kladně / Silvestr s Wittgensteinem

pražská premiéra

Den před Silvestrem si řekneme, jestli jen Ludwig Wittgenstein má právo říkat:

"Moje věty se ozřejmují tím, že ten, kdo jim ROZUMÍ, je rozpozná jako NESMYSLNÉ..."

začátek: 19.30 hod

 

Hala C - Drahobejlova 15, Praha 8

MHD spoj: tram 3 - zast. (tram stop) Ocelářská; tram 8, 19 zast. U svobodárny;

pěšky z: Metro B stanice Českomoravská

GPS: Loc: 50°6'17.309"N, 14°29'12.099"E

fotogalerie: http://skutecnost.cz/foto/2009/30122009-wittgensteinove-v-hale-c


Poděkování: L. Hagedorn, D. Šubrtová, R. Schmelzová, M. Nekula, J. Zikmund, J. Lopatka, J. Kovařík, M. Nekula, J. Hozák, Š. Gmiterková, J. Šípek, J. Balabán, V. Kruliš, M. Straková, M. Fabiánová, Š. Havlíčková,  V. Debnár

Na projektu se podílí:

divadlo Alfred ve dvoře

o.s. Motus

Magistrát  hl. města Prahy

Statutární město Kladno

Rakouské kulturní fórum v Praze

alfredvedvore

thumb_praha_logo

motus

thumb_kladno

thumb_rkf

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury