banner-milan

O. Smeykal / P. Hábl – Zjevování

pátek 27. 12. 2013 - 19 h - Nov.radnice - Karlovo nám. 1/23

hudební performance Ondřeje Smeykala na pozadí vznikající malby Patrika Hábla
didgeridoo – malba – projekce
První společné vystoupení dvou osobitých, ve svých oborech již etablovaných umělců, které přesahuje jak jejich vlastní tvorbu, tak i hranice žánrů umění vizuálního a hudebního.

Jejich originální, jednorázové spojení popisuje Ondřej Smeykal takto:

 “Jako absolvent AVU mám k vizuální komunikaci stálý přímý "pozorovatelský" vztah. Vizualitu a komposici kolem sebe stále vnímám a vstřebávám, přestože sám se umělecky vizuálně prezentuji sporadicky. Impuls k oslovení Patrika Hábla byla jeho výstava v Kroměříži, kde jsem shodou okolností měl koncert.  Po jeho skončení jsem se procházel Patrikovou výstavou a jeho elementární abstraktní malby mi spontánně evokovaly zvukové vjemy. Vlastně se mi ta jeho malba jevila jako taková intuitivní partitura a já si ji v duchu hrál sám pro sebe. Pak už byl jen krůček k představě, jestli by takový proces byl inspirující oboustranně a takzvaně "live".  Zjevování je pro mne platforma nové inspirace. Zároveň vnímám, jak je celá akce umělecky dvojsečná.  Může být vnímána jako zcela neaktuální a "omletá"  audiovizualizace, jakési interaktivní tvořivosti. Mám to štěstí, že se díky hudbě pohybuji jen mezi posluchači a mimo výtvarnou odbornou scénu. Mohu se tím pádem těšit na něco osobního. Na ten moment "zjevování". Jak můj zvuk bude "ponoukat" Patrika, aby štětcem přinesl tvar, nebo barevnost a ta mi zas ukáže nějakou novou hudebnost, na kterou bych jinak nenarazil…“

Společné sváteční vystoupení “Zjevování” je kombinací hudební improvizace s okamžikem vznikající malby na plátně. Vše zároveň pomocí kamer a projektorů přenášené do dalších sálů i exteriérů Novoměstské radnice odpoutá malbu od materiálu plátna a zhmotní, zachytí… „zjeví“ na okamžik snad i samotnou hudbu.

Ondřej Smeykal (www.smeykal.com) je český profesionální hráč na didgeridoo, který snad nejosobitěji ztvárňuje možnosti sólové hry na tento původně australský nástroj. Originální hra Ondřeje Smeykala předvádí kompletní frekvenční rozsah nástroje a zapojení celé šíře využitelných rejstříkových fondů.

Výčet jeho participačních hudebních projektů by nebyl krátký a nudný:

mj. Filharmonie Hradce Králové - Věk Vodnáře, Monika Načeva - Fontanela, Monkey Business, G-point Hunters, Čechomor, Jaroslav Svěcený - Vivaldiano, Slet bubeníků, česko-japonský projekt Autopilote - Fajt, Smeykal, Ishijima.

V posledních letech se Ondřej soustřeďuje na mezinárodní spolupráci. Natáčí album s Jazem Colemanem [Killing Joke], hostuje na chystaném CD belgického projektu Tamboures de Bronx, studiově doplňuje nahrávky Garyho Lucase /ex cpt.Beefheart, natáčí unikátní ambietní CD s londýnským hráčem Bear Love na největší symfonický gong na světě, koncertuje s americkým průkopníkem didgeridoo - Stephenem Kentem/SF. 

Speciální kategorií je Smeykalova pedagogická, populizátorská a výtvarná činnost., Experimentuje s designerem Bořkem Šípkem a vytváří české křišťálové didgeridoo. Aktuálně vydává sólovou desku a rozvíjí nový taneční, organický projekt s českým perkusistou Pavlem Plánkou.

Především díky této umělecké versatilitě byl Ondřej Smeykal označen americkou organizací Didge Project jako jeden z nejlepších neaboriginských hráčů didgeridoo na světě.

Patrik Hábl (www.patrikhabl.com) vystudoval VŠUP u prof. Pavla Nešlehy, absolvoval roční školení v grafickém ateliéru Mikoláše Axmanna, rok navštěvoval Akademii Muchina v Petrohradu a rok pražskou AVU, ateliér Vladimíra Kokolii. Momentálně pedagogicky působí na VŠUP. Jeho tvorba je výsadně abstraktní, oscilující na pomezí malby a grafiky. Svým malířským dílem navazuje na Josefa Šímu, Václava Boštíka a Vladimíra Kokoliu.

Ondřej Smeykal (www.smeykal.com)

Svým unikátním a svérázným projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo a posunutím zvukových možností nástroje o několik řádů dále tak pro současné interprety představuje velkou výzvou. Svým pojetím tak vytvořil svou vlastní kategorii. Poukazuje na bohaté kreativní možnosti tohoto nástroje. Maximální využití dechového fondu, práce bránice, mimických a artikulačních svalových skupin spolu s obrovským rytmickým potenciálem didgeridoo činí v podání Ondřeje z obyčejné děravé větve jakýsi malý komorní orchestr. Osobité kouzlo Smeykalova živého přednesu tak v nejednom posluchači budí silný dojem zastoupení většího počtu hráčů, případně použití playbacku a samplingu.

Patrik Hábl (www.patrikhabl.com)

K letmému představení jeho tvorby postačí i výčet Háblových realizací za letošní rok:

Ve třech dosavadních výstavách je jakoby až liturgicky rozkročen od půstu velikonoc, přes letní krajiny po vzkříšení, k listopadově adventní invazi do gotického umění NG až k vrcholu, “Zjevování” vánočního tajemství v předvečer Nového roku.

- Rok začíná o velikonocích, postními obrazy pro Nejsv. Salvátora – Popelec umělců na Velký pátek 2013.

- V létě uvedl Patrik Hábl, v centru současného umění DOX, výstavu Transformace krajiny (3. 5. - 1. 7. 2013)

- A zhruba před měsícem, v listopadu, vstoupil do adventu intervencí do starého umění Národní Galerie výstavou "Vytržené obrazy" (klášter sv. Anežky České, NG Čr - 21.11.2013